The Staff

Senior management
Maria Kowalczyk – head teacher
Jacek Pruski – deputy head
Paweł Fiałkowski – deputy head
Małgorzata Surma – atelier manager
Sylwia Kuszewska – deputy head atelier manager
Małgorzata Papierniak – dormitory manager
Stanisław Dulak – administration manager
Agnieszka Kulczycka – chief accountant

The Teaching Staff

General subjects

Polish              
Krystyna Rydz
Jowita Januła - Wójcik
Joanna Wójcik

English (EFL)
Agnieszka Dombrowska
Agnieszka Paradowska - Boksa
Paweł Wojtas
Jacek Pruski

French
Alicja Jarczyńska
Agnieszka Baranowicz
Mathematics
Rafał Gąsiorowski
Dariusz Borowiec

History
Monika Wawrzeńczyk
Paweł Fiałkowski

Biology
Iwona Pańczyk
Information Technology
Wojciech Ruszkowski

Chemistry
Marzena Surma
Physical Education
Krystyna Maj
Ewa Gil - Goraj
Maria Tworek
Jacek Pruski

Physics
Paweł Miechowicz
Religious Education
Priest Marcin Boryń
Marta Karyś

Civics
Monika Wawrzeńczyk
Geography
Ewa Fogelman

Introduction to Business
Elżbieta Sarbińska
Military and civil defensce training
Mirosław Dejneko

Music
Lidia Laskowska

School Pedagogue
Magdalena Kobiałka
School Psychologist
Wanda Hawash

Library
Ewa Siejak
Zdzislawa Sońta

Artistic Subjects
History of Art
Maria Kowalczyk
Sylwia Kuszewska
Andrzej Rębosz

Tapestry
Małgorzata Babicka - Szajewska
Maria Kowalczyk
Małgorzata Surma
Agnieszka Gołębiowska
Zdzisław Surowiec

Furniture making techniques
Jan Ptak
Tomasz Ozga

Ceramics
Eliza Rajsz
Anna Berniker
Agnieszka Pągowska
Ewa Samulik - Ryłko

Engraving Techniques
Małgorzata Łągiewka
Stanisław Kowalczyk

Carving techniques
Anna Dulny - Perlińska
Wacław Stawecki
Paweł Witkowski
Remigiusz Sennik
Stanisław Kowalczyk

Old painting and gilding techniques
Bernadeta Galus - Strąk
Anna Stępień
Tomasz Szpak

Sculpture
Anna Dulny - Perlińska
Wacław Stawecki
Paweł Witkowski

Painting and drawing
Magdalena Kubacka
Iwona Stachura
Kazimierz Kielian
Leszek Niciński

Visual advertising
Elżbieta Więckowska - Pięta
Wanda Kuternoga

The basis for film and photography
Paweł Wójcik
Andrzej Rębosz

Class Tutors:

Grade:
1a. Agnieszka Dombrowska
1b. Anna Stępień
2a. Ewa Gil - Goraj
2b. Jowita Janduła - Wójcik
3a. Monika Wawrzeńczyk
3b. Bernarda Galus - Strąk
4a. Krystyna Maj
1c. Maria Tworek
2c. Magdalena Kubacka
3c. Agnieszka Boksa – Paradowska
4c. Rafał Gąsiorowski
5c. Dariusz Borowiec
6c. Joanna Wójcik