Konkurs plastyczny RECYCLING NA MIARĘ

Recykling baner
1200 kg barwnych materiałów recyclingowych z firmy VIVE Textile Recycling trafi do 30 szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa świętokrzyskie - go, by młodzi plastycy mogli stworzyć z nich artystyczne dzieła obrazujące 4 pory roku.


Rusza konkurs „Recycling na miarę. 4 pory roku” organizowany przez Fundację VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyclingu. Konkurs „Recycling na miarę. 4 pory roku” jest częścią szerszego nurtu Textile Upcycling mającego na celu pokazanie różnych możliwości wtórnego przetwarzania materiałów tekstylnych. Pozwala to zmniejszyć zarówno wielkość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Konkurs trwa od 12 stycznia do 7 czerwca 2017 r., kiedy to poznamy laureatów nagrodzonych prac.

 

Na stronach organizatorów są do pobrania:

Regulamin Konkursu REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Formularz zgłoszeniowy ZGŁOSZENIE – formularz

Oświadczenie rodziców ucznia OŚWIADCZENIE

Szkoła, by uczestniczyć w konkursie, jest zobowiązana do 27.01.2017 r. przesłać w pliku pdf wypełniony i podpisany formularz na adres: Esta dirección de correo electrónico está siendo protegida contra los robots de spam. Necesita tener JavaScript habilitado para poder verlo. . O zakwalifikowaniu do konkursu zadecyduje kolejność przyjmowanych przez Fundację zgłoszeń. 30 szkół weźmie udział w konkursie, o czym powiadomione zostaną do 15.02.2017 r.
Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w dniu 22.02.2017 r. organizuje dla beneficjentów konkursu warsztaty, które dla 120 uczniów biorących w nich udział będą inspiracją przy tworzeniu ich własnych dzieł upcyclingowych. Szkoły otrzymają po 40 kg kolorowych materiałów recy - clingowych do prac konkursowych.
Podczas warsztatów realizowany będzie film, który później trafi do 30 szkół oraz na strony internetowe organizatorów.
Prace przyjmowane będą do 26 maja 2017 roku.
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystego zakończenia w dniu 7.06.2017 roku. Dwunastu uczniów i dwanaście szkół otrzyma regulaminowe nagrody pieniężne.
Ważne daty:
12.01. – 27.01.2017 – przyjmowanie zgłoszeń
15.02.2107 – informacja o przyjętych do konkursu szkołach
22.02.2017 – inauguracja konkursu
do 31.05.2017 – przyjmowanie prac konkursowych
07.06.2017 – uroczyste zakończenie konkursu.
Informacje o konkursie również na stronach:
http://www.fundacjavive.org/
http://textileupcycling.pl/projekty/recycling-miare-4-pory-roku/
Organizatorzy:
Fundacja VIVE Serce Dzieciom
Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach
Patronat
Kuratorium Oświaty w Kielcach
 
INAUGURACJA KONKURSU
WARSZTATY
 

Inauguracja konkursu „Recycling na miarę. 4 pory roku” odbyła się 23 lutego br. w pracowniach artystycznych Plastyka. Z tej okazji przybyli uczestnicy konkursu - uczniowie z 30 szkół województwa świętokrzyskiego wraz z nauczycielami (łącznie blisko 150 osób). Uroczyste otwarcie połączone zostało z warsztatami przeprowadzonymi w pracowniach artystycznych ZPSP.


Warsztaty prowadzili nauczyciele Plastyka w 9 pracowniach. Głównym zadaniem było pobudzenie kreatywności dzieci i młodzieży, ich wyobraźni i stworzenie, z podarowanych przez firmę VIVE Textile Recycling materiałów recyklingowych, ciekawych prac plastycznych na temat 4 pór roku. Wszyscy pracowali z ogromna pasją i zaangażowaniem wspierani przez uczniów-wolontariuszy z Plastyka. W klika godzin powstały bardzo ciekawe prace zarówno przestrzenne jak i na płaszczyźnie. Uczniowie klejąc, szyjąc i stosując różne inne sposoby łączenia tkanin stworzyli ciekawe w formie kwiaty, drzewo czterech pór roku, ubrali lalki, przygotowali wianuszki i motylki jak również zobrazowali cykl następowania po sobie pór roku. Ponadto wykonali książkę przedstawiającą zadany temat,  jak również patchworkowe, barwne kompozycje na płaszczyźnie. Podczas warsztatów panowała wspaniała atmosfera twórczej pracy ale również i zabawy. Działania te odbywały się w formule rywalizacji i największe uznanie jurorów – nauczycieli opiekunów, uzyskał warsztat prowadzony pod kierunkiem pani Agnieszki Pagowskiej, gdzie pracowały szkoły z Łopuszna, Małogoszczy, Złotej i ZSO Nr 6 w Kielcach. Uczniowie  i opiekunowie otrzymali nagrody od VIVE Profit Center.


Podczas inauguracji obecnych było wielu znamienitych Gości: Andrzej Pruś - doradca Wojewody Świętokrzyskiego, Teresa Kmiecik - reprezentująca Kuratorium Oświaty w Kielcach, dr hab. Katarzyna Ziołowicz - dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach, dr Aleksandra Potocką-Kuc - reprezentującą Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Teresa Orlikowska - kierownik Ośrodka Kultury Ziemowit, Bożena Iwan - zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jarosław Rybus - rzecznik prasowy wydawnictwa MAC Edukacja oraz Karol Piwko - dyrektor Banku Spółdzielczego w Kielcach. Na uroczystym otwarciu Gości powitała Maria Kowalczyk - dyrektor naszej szkoły. Na podsumowanie warsztatów przybył także Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który gratulował wszystkim uczestnikom wykonania pięknych prac i życzył wielu sukcesów w dalszych zmaganiach. Nad całością wydarzenia czuwała Grażyna Jarosz - prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

 

Przed wyjazdem wszystkie szkoły odebrały po 40 kg materiałów recyclingowych, z których będą tworzyć  prace plastyczne do kolejnego etapu konkursu, a jego podsumowanie nastąpi 6 czerwca 2017 r. również w  naszych pracowniach artystycznych.

 

Życzymy wspaniałych pomysłów!

Poniżej zdjęcia z warsztatów

 
FINAŁ KONKURSU
7 czerwca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, na który napłynęło ponad 250 prac plastycznych uczniów z 35 szkół podstawowych i gimnazjów z województwa świętokrzyskiego. Kapituła konkursowa nagrodziła 13 uczniów z 11 szkół. Nagrody specjalne otrzymali: Gimnazjum z Łopuszna i Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki z Kielc za wysoki poziom artystyczny przedstawionych prac.

Zwycięzcy - uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami prowadzącymi otrzymali nagrody z rąk pani Agnieszki Servaas Wiceprezes VIVE Group oraz pana Jacka Kowalczyka Dyrektora Departamentu, Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, pana Alojzego Sobury zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, pana Andrzeja Prusia Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i gospodarza spotkana panią Marię Kowalczyk Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Nad całością czuwała pani Grażyna Jarosz pomysłodawczyni i realizatorka konkursu - Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom. Uroczystość uświetniły wspaniałe występy śpiewających i tańczących młodych artystów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac konkursowych, którą możemy jeszcze podziwiać do 23 czerwca br. w holu szkoły (Radiowa 3).
Projekt „Recycling na miarę. 4 pory roku” realizowany był przez Fundację VIVE Serce Dzieciom w wspólnie z naszą Szkołą pod patronatem Polskiego Radia Kielce, Kuratorium Oświaty oraz Wydawnictwa MAC Edukacja.


 

7 czerwca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, na który napłynęło ponad 250 prac plastycznych uczniów z 35 szkół podstawowych i gimnazjów z województwa świętokrzyskiego. Kapituła konkursowa nagrodziła 13 uczniów z 11 szkół. Nagrody specjalne otrzymali: Gimnazjum z Łopuszna i Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki z Kielc za wysoki poziom artystyczny przedstawionych prac. 

Zwycięzcy - uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami prowadzącymi otrzymali nagrody z rąk pani Agnieszki Servaas Wiceprezes VIVE Group oraz pana Jacka Kowalczyka Dyrektora Departamentu, Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, pana Alojzego Sobury zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, pana Andrzeja Prusia Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i gospodarza spotkana panią Marię Kowalczyk Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Nad całością czuwała pani Grażyna Jarosz pomysłodawczyni i realizatorka konkursu - Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom. Uroczystość uświetniły wspaniałe występy śpiewających i tańczących młodych artystów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac konkursowych, którą możemy jeszcze podziwiać do 23 czerwca br. w holu szkoły (Radiowa 3).
Projekt „Recycling na miarę. 4 pory roku” realizowany był przez Fundację VIVE Serce Dzieciom w wspólnie z naszą Szkołą pod patronatem Polskiego Radia Kielce, Kuratorium Oświaty oraz Wydawnictwa MAC Edukacja.