Aktualności

Plener w Celinach - ale gratka!

Od 4 do 10 czerwca cała klasa 5c w towarzystwie wyróżnionej grupy uczniów klas młodszych (w sumie 18 osób) uczestniczyła w obowiązkowym plenerze klas przedostatnich w Celinach koło Rakowa. Młodzież pod opieką wychowawczyni Joanny Wójcik i profesora Tomasza Szpaka, który sprawował opiekę artystyczną, przebywała w bardzo gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Państwa Danuty i Stanisława Gratków. Zadbali oni o to, aby pokazać uczniom godne uwiecznienia krajobrazy Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazzowego, raczyli też ich podniebienia wyjątkowymi smakołykami.

Już od pierwszego dnia pobytu młodzież rozpoczęła intensywną pracę, wykonując szkice miejsc najbardziej urokliwych a podczas kolejnych dni powstawały dwie prace malarskie. Każdy znalazł coś dla siebie: ci, którzy woleli obiekty architektoniczne, podjęli się malowania kościołów m.in. w Łagowie, Bardzie, Rakowie czy Daleszycach. Chętnie malowali także wiejskie chatki otoczone bujną przyrodą. Inni skupili się wyłącznie na pejzażach, uwieczniając charakterystyczne miejsca tamtych okolic: widoki na Cisów, Papiernię, Daleszyce, rzeki Czarną i Łukawkę czy wnętrze lasu w Korzennie. Znalazł się też czas na rozrywkę w postaci wspólnego grillowania, przejażdżek rowerowych, rozgrywek w tenisa stołowego i siatkówkę. W związku z rozpoczynającymi się Mistrzostwami Euro 2012 młodzież zorganizowała także strefę kibica i wspólnie emocjonowaliśmy się meczem Polska – Grecja.

Zwieńczeniem tygodniowej wytężonej pracy była wystawa zorganizowana dość nietypowo, bo…. w galerii „Stodoła” państwa Gratków. Wyeksponowanych zostało 36 obrazów, a na wernisażu obecna była dyrekcja naszej Szkoły, nauczyciele, rodzice uczniów oraz współorganizatorzy pleneru, czyli przedstawiciele władz Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Plener można uznać za bardzo owocny i udany, dlatego mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka „gratka” w Celinach!

Joanna Wójcik