Aktualności

Warsztaty chińskie

W dniu 6 września br. w godzinach 10.00 – 17.00 w ramach ,,Dni kultury chińskiej” miały miejsce warsztaty na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Część uczniów naszej Szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w warsztatach chińskiego rękodzieła w Design Centrum Kielce.

Całość warsztatów została podzielona tematycznie na kilka bloków: kaligrafii chińskiej, techniki wykonywania ozdób papierowych, lampionów wodnych, latawców, ozdób z węzłów chińskich i breloczków. Uczniowie mogli również zobaczyć jak pozyskać nić jedwabną z kokonów jedwabnika, posłuchać muzyki orientalnej, czy uczestniczyć w pokazie mody sukien kobiecych. Warsztaty prowadzili Chińczycy m.in. Zhang Fangling, który od 40 lat zajmuje się sztuką wycinania tradycyjnych zdobień z papieru, Tang Hong od ponad 10-ciu lat zajmujący się rzemiosłem tworzenia unikalnych ozdób z jedwabnych węzełków występujących od stuleci w tradycyjnej ornamentyce chińskich wnętrz i ubrań oraz Cao Zhenrong mistrz sztuki tworzenia lampionów sięgającej ponad 2000 lat wstecz.

Nasi uczniowie nauczyli się kilku podstawowych słów chińskich oraz opanowali fundamentalne techniki rękodzieła chińskiego. Kontakt z piękną kulturą orientalną był dla nich bardzo inspirujący i twórczy, co widać było w ich wielkim zaangażowaniu przy tworzeniu małych rękodzieł.

Przy okazji tego wydarzenia, gościliśmy w naszej Szkole delegację z Chin, panią Wu Guang Radcę Kulturalną Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej wraz panem prezydentem Czesławem Gruszewskim.