Aktualności

Przedłużyć wspomnienie o polskiej emigracji

Od wielu lat uczniowie i nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach pracują na zagranicznych cmentarzach odnawiając nagrobki wybitnych Polaków spoczywających na obczyźnie. Ślad swojej pracy pozostawili już na cmentarzach w Montmorency pod Paryżem i bernardyńskim w Wilnie. Od dwóch lat odnawiają także nagrobki Polaków w Turcji.

Renowacja polskich nagrobków w Turcji jest możliwa dzięki współpracy podjętej przez dyr. szkoły - Marię Kowalczyk z konsulatem polskim w Stambule. W ubiegłym roku odrestaurowano wiele pamiątkowych tablic na cmentarzu w Polonezköy (pol. Adampol) oraz nagrobek Ludwiki ze Śniadeckich Sadyk – żony założyciela Adampola. We wrześniu br. uczniowie (Dawid Szymczyk i Paweł Lasota) pod opieką nauczycieli (Remigiusza Sennika i Stanisława Kowalczyka) przez dwa tygodnie pracowali przy renowacji 10 nagrobków na cmentarzu Feriköy oraz Haydarpaşa w Stambule. Priorytetowym zadaniem było: oczyszczenie i zabezpieczenie płyty nagrobnej Adama Mickiewicza oraz renowacja nagrobka generała Mariana Langiewicza.

Wyjeżdżający z Kieleckiego Plastyka uczniowie i nauczyciele w celu renowacji polskich nagrobków traktują swoje zadanie w sposób wyjątkowy. „Wyjazd do Stambułu nie był wyłącznie przedłużeniem naszych wakacji czy zdobyciem nowych doświadczeń. Przede wszystkim – mówi Paweł Lasota, jeden z uczestników wyprawy – dzięki tej pracy, mogliśmy w sposób namacalny przedłużyć wspomnienie o Polakach – emigrantach.