Aktualności

Ślubowanie klas pierwszych

W sobotę 17 listopada uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i starszym kolegom rzetelnie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki oraz dbać o dobre imię Szkoły. Po części oficjalnej odbyły się otrzęsiny.

 

Białe bluzki i koszule, ciemne spodnie i spódnice oraz staranne fryzury to rzadki obraz w polskiej szkole, a jednak czasem się pojawia i może dlatego tak bardzo kojarzy się ze świętem. Niewątpliwie świętem jest moment ślubowania, które stanowi oficjalne „wejście” w szeregi uczniów Plastyka. Młodzież już na dwa tygodnie wcześniej przygotowywała się do tej ważnej chwili. Monotonne powtarzanie komend, wyrównywanie szeregów, zdzieranie gardeł przez uczniów w czasie ustawiania się, a nauczycieli podczas uciszania- to wszystko dało jednak efekty. Nad musztrą pieczę trzymali nie tylko wychowawcy, ale również przedstawiciele Samorządu Szkolnego.

W sobotę odświętnie ubrani z dumnie podniesionymi głowami do sali gimnastycznej wkroczyli pierwszacy. Czując na sobie uważne spojrzenia nauczycieli i rodziców, z przejęciem wykonywali wszystkie komendy przewodniczącej Szkoły. W obecności pocztu sztandarowego, przy blaskach fleszy i kątem oka widząc łzy wzruszenia rodziców, pierwszacy drżącym głosem złożyli uroczystą przysięgę i w ten sposób oficjalnie zostali zaliczeni do grona plastyków. Z tej okazji Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom klas pierwszych uroczyste życzenia.

Świadectwem tej chwili będą zapewne zdjęcia, podobnie zresztą jak i dyplomy rozdane później przez wychowawców już w salach lekcyjnych. Chociaż samo ślubowanie w rzeczywistości trwało kilka czy kilkanaście minut, na pewno zostanie zapamiętane do końca życia przez żmudne do niego przygotowania oraz podniosły nastrój, który na chwilę odmienił krnąbrne dusze młodych ludzi.

Po części oficjalnej rozpoczęły się otrzęsiny. W tym roku Samorząd Uczniowski przygotował dla pierwszoklasistów program, w którym mieszkańcy obcej planety odbierają wiadomość  o  istnieniu  cywilizacji na ziemi. Przesłane statkiem kosmicznym Voyager dane można oglądać w technologii 5D, dzięki której, na obcej planecie „materializują się” muzyczne wiadomości z Rosji, Polski i Wielkiej Brytanii. Krystyna z klasy 3a śpiewa Oczy Czarne i Tango Apaszowskie. Towarzyszą jej tancerze w osobach Wandy i Wiktora z 2b, oraz chórek śpiewający „ All you need is love” złożony z uczennic z klas 2a, 3a i 3c. Zachęceni tymi występami kosmici - Dominik z 5c i Ewelina z 3b, przy dźwiękach muzyki z Gwiezdnych Wojen, przybywają statkiem kosmicznym na ziemię. Interesuje ich przede wszystkim odnalezienie ideału ziemskiego piękna, którego upatrują w wysłanym przez ziemian wizerunku Adama i Ewy z grafiki Durera. Szukają wśród pierwszoklasistów, których zapraszają do statku kosmicznego. Tam pierwszaki częstowane są sokiem z cytryny oraz stemplowane pieczątką z kodem kreskowym. Pyłem księżycowym z konfetti obsypują ich wychowawczynie klas pierwszych.

Jowita Janduła-Wójcik, Agnieszka Dombrowska