Aktualności

Olgierd Łukaszewicz gościem naszej szkoły

Olgierd Łukaszewicz to wybitny aktor, niezapomniany Albercik z Seksmisji, Odrowąż z Wiernej Rzeki, Basista z Soli ziemi czarnej, Fieldorf z Generała Nila a także  Prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Do szkoły przybył na nasze zaproszenie w ramach cyklicznego konkursu filmowego „Wybitni twórcy polskiej sceny filmowej i teatralnej”.  Gość odcisnął też swoją dłoń na naszej „Ścianie sław”.

Spotkanie odbyło się 15 marca 2013 r. i rozpoczęło się od zwiedzenia szkoły przez naszego Gościa, który zapoznał się z jej specyfiką oraz podziwiał prace wykonane przez uczniów.   

Następnie przewodniczył jury konkursu poświęconego jego osobie. Obok Olgierda Łukaszewicza zmagania uczniów oceniały: Barbara Chlewicka z Radia Fama oraz  Aleksandra Wójcik z kina Moskwa. Konkurs prowadzili: gościnnie - Andrzej  Kozieja – filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Świętokrzyskiego oraz Paweł Fiałkowski - zastępca dyrektora naszej szkoły – główny organizator przedsięwzięcia.

W zmaganiach  wzięło udział  5 dwuosobowych zespołów. Pytania miały różne formy – były m.in. elementy biografii przybliżającej postać aktora, krzyżówka filmowa a także  fragmenty filmów, w których występował Olgierd Łukaszewicz.  Na ekranie obejrzeliśmy najważniejsze kreacje Olgierda Łukaszewicza –  m.in. z Wiernej rzeki, Soli ziemi czarnej, Perły w Koronie, Seksmisji, Brzeziny, Generała Nila. Tę ostatnią rolę Olgierda Łukaszewicza  uczniowie mieli okazję podziwiać dzień wcześniej w kinie Moskwa oglądając ten film w całości.

Podczas przebiegu konkursu Olgierd Łukaszewicz żywo i dowcipnie komentował treści pytań i odpowiedzi co sprawiło, że całe to konkursowe spotkanie stało się swoistym, wyjątkowym spotkaniem autorskim.

Uczestnicy konkursu  przedstawili scenki teatralne z filmów, w których występował O. Łukaszewicz, czym go bardzo zaskoczyli. Krótkie fragmenty zostały wyreżyserowane przez  panią Jowitę Jandułę – Wójcik. Olgierd Łukaszewicz  gratulował wszystkim naszym młodym aktorom, ale szczególne słowa uznania skierował do odtwórczyni roli Albercika  z "Seksmisji" Marysi Łozińskiej - uczennicy klasy 2c.  

Uczestnicy zmagań wykazali się ogromną wiedzą, niejednokrotnie wprawiając aktora w szczery podziw. O wygranej musiały zdecydować dodatkowe – żartobliwe pytania dotyczące … wyglądu, wzrostu czy koloru oczu naszego Gościa.

Ostatecznie turniej wygrały: Agnieszka Koń i Agnieszka Bednarczyk z klasy 3b. Drugie miejsce zajęły Maria Łozińska i Karolina Malara z klasy 2c a trzecie Aleksandra Kania i Dorota Wąsik z klasy 3b.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i podziękowania od Olgierda Łukaszewicza. Po konkursie aktor cierpliwie, przez godzinę, podpisywał zdjęcia i rozdawał autografy wszystkim chętnym.

W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie Olgierd Łukaszewicz otrzymał od młodzieży piękny bukiet kwiatów, gobelin z motywem krajobrazu świętokrzyskiego Radostowa  oraz swój portret.

Następnie w obecności mediów, blasku fleszy odcisnął dłoń na „Ścianie Sław  odwiedzających kielecki Plastyk”, gdzie wcześniej swoje dłonie odbili  m.in. Jan Nowicki, Jan Machulski czy Krzysztof Zanussi.

Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem odbyło się przy współudziale kina Moskwa oraz Centrum Biznesu - Hotel Kongresowy.