Aktualności

Warsztaty i plener w Stambule już za nami

5 października wróciła młodzież  i nauczyciele po owocnym dwutygodniowym pobycie w Stambule. Warsztaty sztuki zdobniczej i plener malarsko-fotograficzny były głównymi zadaniami projektu  „Barwy Kultur”, opracowanego przez działające przy szkole stowarzyszenie Pro Arte. Projekt zrealizowany został w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Turcja 2014 – Promesa”. Strategicznym celem programu było zwiększenie zainteresowania polską kulturą w Turcji oraz podniesienie wiedzy tureckich odbiorców o Polsce poprzez prezentację najwartościowszych polskich dokonań artystycznych i kulturalnych oraz wzajemne poznanie i zbliżenie środowisk artystycznych i społeczeństw obu krajów. Projekt „Barwy Kultur” znalazł się wśród 60 zaakceptowanych, na 189 zgłoszonych, wniosków.

W ramach warsztatów i pleneru nasi uczniowie  (12 osób) i uczniowie tureckiej szkoły artystycznej Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi (15 osób) wykonali dekorację na ramkach i szkatułkach wykorzystując motywy ornamentalne charakterystyczne dla sztuki polskiej i sztuki tureckiej, z zastosowaniem technik malarskich i pozłotniczych oraz fotografie i  kompozycje malarskie z motywami architektonicznymi charakterystycznymi dla Stambułu. Mieli także możliwość poznania ciekawej, bardzo popularnej w Turcji techniki ebru.

Dopełnieniem działań artystycznych była lekcja historii dotycząca 600-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją a Polską. Lekcja odbyła się w Polonezkӧy (polski Adampol). Wizyta w  muzeum – Domu Pamięci Zofii Ryży, zwiedzanie Kościoła i krótki pobyt na cmentarzu polskim pogłębiły wiedzę uczniów na temat losów polskiej emigracji.

Podsumowaniem działań była wystawa prac zrealizowanych w ramach projektu w Centrum Kultury Caddebostan w Stambule (Caddebostan Kültür Merkezi). W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Dyrekcji Edukacji Narodowej dzielnicy Kadıköy, dyrekcja szkoły tureckiej,  nauczyciele i młodzież biorąca udział w projekcie oraz uczniowie i rodzice uczniów ze szkoły tureckiej, a także przedstawiciele Konsulatu RP w Stambule.

Nawiązana ze szkołą turecką współpraca będzie kontynuowana. W maju 2015 r. naszą szkołę odwiedzi pan Recep Tutal  dyrektor szkoły razem z nauczycielami.