Aktualności

Zachować pamięć o tych, którzy odeszli

Są takie groby, świadectwa przeszłości, o których pamięć jest patriotycznym obowiązkiem. Groby rodaków rozsiane po różnych nekropoliach poza granicami naszego kraju wymagają szczególnej troski. Są polskim znakiem pamięci na obczyźnie. Kryją tych, którzy często zmuszeni do emigracji związali swoje losy z różnymi krajami w Europie i poza nią.

Co roku nasi uczniowie i nauczyciele odnawiają nagrobki wybitnych Polaków na zagranicznych cmentarzach. W ostatnich latach uwaga koncentruje się na cmentarzach w Stambule – Polonezkӧy (polski Adampol, obecnie dzielnica na obrzeżach Stambułu), gdzie do dziś żyją potomkowie emigrantów po powstaniu listopadowym i wojnach krymskich oraz na katolickim cmentarzu w centrum Stambułu, w Ferikӧy.

W tym roku we wrześniu i październiku działające przy szkole Stowarzyszenie Pro Arte w porozumieniu z Konsulatem Polskim RP w Stambule przeprowadziło renowację kaplicy cmentarnej w Ferikӧy należącej do rodziny Lorando, w której pochowani zostali między innymi członkowie rodziny Ostorogów, spokrewnieni z familią Lorando  - Leon Ostroróg (1932), Joanna Ostroróg (1931) i Jan Ostroróg (1975). Spośród nich najbardziej znaczącą postacią był Leon Ostroróg, wybitny prawnik. Pracował jako doradca ministra sprawiedliwości Imperium Osmańskiego. Wyspecjalizował się w prawie muzułmańskim, przyczynił się m.in. do opracowania nowego kodeksu rodzinnego znoszącego poligamię, wprowadzonego w życie przez Kemala Atatürka po ustanowieniu republiki. Pełnił funkcję pełnomocnika rodziny Czartoryskich ds. Adampola. W 1919 roku był ekspertem Delegacji Polskiej na Konferencji Pokojowej w Paryżu.

Odbiór prac renowacyjnych odbył się w obecności Konsula Generalnego w Stambule – Pana Grzegorza Michalskiego i wicekonsula Pana  Łukasza Paprotnego.