Aktualności

„Dobrze, że jest taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja” – Ewa Lipska

I dobrze też, że jest konkurs „Pudełko zwane wyobraźnią”, którego kolejna, siódma edycja,  poświęcona została twórczości Ewy Lipskiej.

Trafność formuły konkursu potwierdza zainteresowanie jego adresatów – uczniów szkół plastycznych. W tym roku napłynęło ponad 210 prac. Jury w składzie prof. Maria Targońska (ASP Gdańsk), prof. Jacek Dyrzyński (ASP Warszawa), prof. Wiesław Łuczaj (UJK Kielce, ASP Warszawa) oceniało prace w dwu kategoriach: młodszej (klasy I-III ogólnokształcących szkół sztuk plastycznych) i starszej (klasy IV-VI ogólnokształcących szkół sztuk plastycznych oraz I-IV liceów plastycznych). W kategorii pierwszej zwycięzcą została Natalia Smyła - uczennica z ZSP w Częstochowie a w kategorii drugiej Magdalena Lipowiec z ZSP w Bydgoszczy.
Również nasi uczniowie zdobyli ważne nagrody i tak np. Maja Maksimowić (III miejsce w kategorii młodszej), Zuzanna Kowalczyk  (II miejsce w kategorii starszej) oraz wyróżnienia: Natalia Pacholec, Katarzyna Kita, Julia Górka, Martyna Ożarowska, Klaudia Kudła i Joanna Fijoł.

Wernisaż wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom odbyło się 28 listopada w obecności poetki. Dla uczestników konkursu spotkanie z autorką tekstów, którymi inspirowali się w swoich pracach było niespodzianką, wywołującą duże emocje. Już zmierzenie się z twórczością Ewy Lipskiej było trudnym zadaniem. Niełatwe było także poddanie się jej ocenie, tym bardziej, że - jak powszechnie wiadomo - Ewa Lipska jako absolwentka ASP na sztuce zna się znakomicie. Zapytana o wrażenia po obejrzeniu wystawy pokonkursowej odpowiada: "Jestem zachwycona wyobraźnią młodych ludzi. Poezja,  może tę wyobraźnię prowokować, stymulować. Na tym polega cała radość w sztuce, że  „czytamy” siebie nawzajem  inaczej. Czasami zderzenie tych wyobraźni jest bardzo ciekawe nie tylko dla autora, ale też dla osoby, która na podstawie jego twórczości wykonuje taką pracę”.

Podczas spotkania autorskiego Ewa Lipska dała się poznać jako niezwykle ciepła, otwarta i serdeczna osoba. Odpowiadała na różnorodne, czasem trudne pytania młodzieży dotyczące jej warsztatu poetyckiego i artystycznych doświadczeń, źródeł inspiracji oraz fascynacji literackich, a także dotykające spraw egzystencjalnych – niepokoju, buntu, przemijania, miłości i śmierci, wątków tak mocno obecnych w jej twórczości.

Dopełnieniem spotkania był spektakl słowno – muzyczny oparty na wierszach poetki, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Krystyny Rydz, nauczycielki języka polskiego.