Aktualności

WYSTAWA DYPLOM 2015

Wernisaż wystawy Dyplom 2015 odbył się 10 kwietnia o godz. 18.00, a wystawa potrwa do końca kwietnia. Zapraszamy.

Tegoroczna wystawa prac dyplomowych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach w Galerii Winda pokazuje wszystkie specjalności artystyczne nauczane w szkole.
Ceramikę reprezentują formy użytkowe i unikatowe zaprojektowane do wnętrza. Są to zestawy wazonów oraz monumentalne siedziska o organicznych formach, wykonane z gliny, dekorowane barwnymi szkliwami i kalką ceramiczną.
W pracowni Meblarstwa uczniowie wykonali meble o charakterze secesyjnym: witrynę i dwie szafki dębowe, barwione z elementami dekoracji snycerskiej.
Prace z Technik Graficznych to przede wszystkim tradycyjne, czarnobiałe i barwne linoryty, a także prace wykonane w technice suchej igły.  Tematyka jest różnorodna, są motywy postaci kobiecej, inspiracje światem podwodnym, pejzażem górskim i kulturą Azteków. Jedna z prac na wzór fotoplastykonu to przesuwany pokaz grafik - wizerunków postaci tancerek stwarzający iluzję ich ruchu.
Specjalność Techniki Rzeźbiarskie prezentuje na wystawie autorskie płaskorzeźby, pozłacaną ramę lustra i rzeźbę hiszpańskiej tancerki – wykonane z drewna. Obok prac snycerskich są  także prace w innych materiałach: popersie patrona szkoły Józefa Szermentowskiego wykonane z kamienia, popiersie Ludomira patrona ZPSM w Kielcach z patynowanego gipsu i rzeźby popiersia postaci kobiecej zrealizowane w glinie ceramicznej.
Znaczną część wystawy stanowią prace zrealizowane w ramach pracowni Technik Malarskich i Pozłotniczych. Są to kopie dzieł mistrzów wykonane w technice olejnej na płótnie, np. według obrazów wybitnych polskich malarzy realistycznych Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego i Józefa Szermentowskiego. Techniki mieszane na desce reprezentuje kopia obrazu Gustawa Klimta. Interesujące są prace wykorzystujące tradycyjne techniki malarskie i zdobnicze w dekoracji form  użytkowych, np. lustro i szkatułka zdobione rytami, puncami i złoceniem, szkatułka i lustro dekorowane techniką naśladującą lakę japońską, oraz zestaw trzech luster, wykonany z użyciem zróżnicowanych technik, m.in. akwareli, rytów, złoceń, malarstwa na szkle i hiszpańskiej techniki estofado.
W Tkaninach Artystycznych dominują autorskie projekty inspirowane naturą o charakterze abstrakcyjnym. Są to duże gobeliny bogate w różne sploty i efekty fakturalne, jak również reprezentująca dawne rzemiosło tkanina nicielnicowa wykonana na krośnie. Kolorystyka prac jest zróżnicowana od kompozycji delikatnych do zestawień kontrastowych.
Na wystawie ponadto prezentowane są prace wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo: barwne martwe natury i pejzaż, oraz rysunkowe studia postaci.