Aktualności

Święto Szkoły

19 maja 2015 roku obchodziliśmy Święto Szkoły, które tym razem koncentrowało się wokół motywu kobiety w sztuce, literaturze i … w Plastyku, jako że w naszej Szkole kobiety to płeć zdecydowanie dominująca :) Świąteczną atmosferę tego dnia podkreśliły niektóre uczennice, przebierając się za postaci kobiece znane w sztuce. Pozostali uczniowie założyli na tę okazję nasze „mundurki” szkolne, czyli kolorowe koszulki z napisem „Jestem z Plastyka”. Żeby było zabawniej, w taką samą koszulkę ubraliśmy także naszego patrona, Józefa Szermentowskiego, którego pomnik znajduje się przed wejściem do Szkoły.

Obchody Święta Szkoły uroczyście rozpoczęła pani Dyrektor Maria Kowalczyk w zielonej, łączącej szkołę z budynkiem pracowni artystycznych alei, gdzie zgromadziła się cała szkolna brać. Pogoda dopisała, więc mogliśmy się cieszyć przebywaniem na świeżym powietrzu i ciepłymi promieniami słońca. Pani Dyrektor ogłosiła na początku wyniki „Konkursu na „najfajniejsze" zdjęcie klasowe w koszulkach", w którym wzięły udział wszystkie klasy POSSP i PLP. Uczniowie prześcigali się w zaskakujących pomysłach i kompozycjach, a umieszczona w holu wystawa zgłoszonych do konkursu fotografii cieszyła się dużym zainteresowaniem. Można było podziwiać dwie klasowe wersje „Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci, nową odsłonę Mona Lisy otoczonej w Luwrze grupą naszych uczennic oraz przeróżne figury prezentowane przez uczniów na zdjęciach. Bezkonkurencyjna okazała się fotografia waykonana przez klasę IV c – uczennice przygotowały kolaż plakatów filmowych, wcielając się w różne bohaterki kobiece na czele z wychowawczynią, która na tę okazję przyjęła postać królowej Elżbiety. Wyróżnione zostały zdjęcia wykonane przez kasy II a i III b. Zwyciężczynie z IV c otrzymały w nagrodę bilety do kina.

Następnym punktem programu były „Żywe obrazy" – montaż poetycko – muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Jowity Janduły - Wójcik, przy pomocy którego młodzi aktorzy z naszej Szkoły ukazali rożne wymiary kobiecego piękna w literaturze i sztuce. Pojawiły się więc smukłe kobiety z obrazu J. Szermentowskiego „W parku", roztańczone baletnice z dzieła E. Degasa „Koniec Arabeski", tragiczna Szekspirowska Ofelia namalowana przez J.E. Millais czy krągłe kobiety Rubensa. Przemówiły one, recytując wiersze W. Szymborskiej, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i śpiewając piosenki Magdy Umer
i Urszuli. Z „Alegorii malarstwa" zszedł sam mistrz Vermeer, przyprowadzając piękną „Dziewczynę z perłą". Część artystyczną zakończyły wspólne tańce integracyjne na boisku szkolnym przy dźwiękach rock and rolla i tańca belgijskiego, które poprowadziła pani Ewa Gil – Goraj.

Uroczystość ta okazała się też dobrą okazją do sprawdzenia wiedzy naszych uczniów o historii, patronie, funkcjonowaniu i specyfice naszej Szkoły. Służył temu przygotowany przez panią Joannę Wójcik quiz wiedzy,
w którym rywalizowały 4 zespoły (2 reprezentujące POSSP i 2 z PLP). W pierwszej rundzie każda drużyna odpowiadała na pytania związane z życiem Szkoły. Największą wiedzą wykazały się zespoły złożone z uczennic klas II a i III b oraz III c i IV c. Te dwie drużyny zmagały się w finale, który ostatecznie zapewnił zwycięstwo pierwszemu zespołowi. Najwięcej kłopotu przysporzyło młodzieży pytanie o znanych absolwentów naszej Szkoły.
Z pewnością trzeba ich naszym uczniom przypomnieć.

Zmagania obejmowały także konkurencje sportowe przygotowane przez panie Krystynę Maj i Marię Tworek, które dały możliwość dobrej zabawy i rywalizacji przy przeciąganiu liny, skakaniu w workach czy jeździe na nartach po trawie. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się także w zadania plastyczne – składali puzzle znanych dzieł sztuki, malowali obrazy. Największą popularnością cieszyło się jednak tworzenie portretów kobiecych przy pomocy różnych warzyw i owoców. Nad przebiegiem plastycznych zmagań czuwały panie Sylwia Kuszewska i Magdalena Kubacka.

Rozstrzygnięty został także „Konkurs na najciekawsze przebranie za kobietę z literatury i sztuki". Wygrały Wenus z Milo i Dziewczyna z perłą, które prezentowały się w towarzystwie innych przebranych uczennic. Wysiłek włożony we wszystkie konkurencje został oczywiście nagrodzony ciepłym, wspólnym posiłkiem. Wszyscy chętnie zjedli chrupiące zapiekanki.

Obchody Święta Szkoły zakończyły się w sali gimnastycznej koncertem zespołu COVER HEAVY LIVE BAND złożonego z naszych nauczycieli. Ich występ wzbudził oczywiście wielki entuzjazm i był okazją do świetnej, wspólnej zabawy.

Joanna Wójcik