Aktualności

Wystawa DYPLOM 2016

Po raz kolejny w Galerii Winda odbył się wernisaż wystawy prac dyplomowych uczniów naszej Szkoły. Na wystawie przeważają dzieła wykonane według autorskich projektów, różnorodne kreacje artystyczne reprezentujące poszczególne specjalności nauczane w szkole i różne materiały tworzenia. Różnorodność i bogactwo prac odzwierciedla indywidualizm i kreatywność uczniów. Wystawę można oglądać do końca kwietnia br.


Na wystawie można obejrzeć Tkaniny Artystyczne wykonane w technice gobelinu z użyciem ciekawych rozwiązań fakturalnych, kompozycyjnych i kolorystycznych. Tradycyjne tkactwo prezentuje powstała na krośnie tkanina nicielnicowa o charakterze użytkowym.

Prace reprezentujące specjalność Techniki Rzeźbiarskie w tym roku to przede wszystkim rzeźby wykonane w drewnie, operujące ekspresją kształtu, śladu dłuta i dodaną barwą. Są to głównie projekty o charakterze organicznym, zarówno abstrakcyjnym, jak i figuralnym. Oprócz snycerskich dzieł można zobaczyć także rzeźbę wykonaną w kamieniu.

Umiejętność wykonywania kopii dzieł mistrzów, zdobytą przez uczniów w szkole, pokazują prace specjalności Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Są to obrazy olejne na płótnie zainspirowane barokowymi martwymi naturami, XIX-wiecznym malarstwem rodzajowym (np. „Poranek w lesie” wg Iwana Szyszkina) i symbolicznym (wg Jacka Malczewskiego), obrazy na desce kopiujące dzieła mistrzów renesansowych (np. „Madonna na tle okna” wg Filippo Lippiego), oraz portrety wykonane w technice pastelu (np. wg Gustawa Klimta). Prace te oprawione są w ramy zaprojektowane i dekorowane przez uczniów. Prezentowane są też formy użytkowe zdobione malarsko, rytami i złoceniem o bogatych motywach zaczerpniętych ze sztuki Arts and Crafts, secesji, ornamentami sztuki hiszpańskiej a także inspirowane malarstwem abstrakcyjnym.
Połączenie tradycyjnej techniki z nowoczesną autorską kreacją widać w pracach graficznych powstałych w ramach specjalności Techniki Graficzne. Czarnobiałe i barwne linoryty ukazują, poprzez różny charakter artystycznej linii, ekspresję autorów. Ta „różność” przejawia się także w doborze tematu: religijnego (graficzny krucyfiks), natury (np. świat wodnych stworzeń) czy abstrakcyjnego.

W tym roku obszernie reprezentowana jest pracownia Ceramiki, stąd wiele unikatowych form użytkowych wykonanych z gliny. I w tych pracach przejawia się indywidualizm i fantazja młodych twórców, projektujących różne kształty, różne motywy dekoracyjne i kolorystykę. Obok bogatych form wazonów można zobaczyć ceramiczną przestrzenną rzeźbę oraz wykonaną z tradycyjnego ceramicznego materiału biżuterię.

Na ekspozycji wystawiane są także wykonane przez uczniów Meblarstwa drewniane meble: skrzynia, szafka i stolik. Są to przedmioty o formach inspirowanych historycznymi stylami rzemiosła artystycznego, wykonane w tradycyjnej dla tej specjalności technologii.

Oprócz prac końcowych powstałych w ramach nauczanej specjalności prezentowane są także rysunkowe studia postaci, malarstwo pejzażowe i martwe natury, które zostały wykonane na zajęciach głównego artystycznego przedmiotu Rysunek i Malarstwo.

Tegoroczna wystawa prezentuje zatem prace powstałe na wszystkich nauczanych specjalnościach, a opiekunami artystycznymi uczniów są: tkanina - Agnieszka Gołębiowska, Alicja Jarczyńska, rzeźba - Paweł Witkowski, Remigiusz Sennik, techniki malarskie i pozłotnicze - Anna Stępień, Tomasz Szpak, grafika - Stanisław Kowalczyk, ceramika - Eliza Rajsz, Agnieszka Pągowska, Anna Berniker, meblarstwo - Jan Ptak, Tomasz Ozga, malarstwo - Joanna Burlikowska, Iwona Stachura, Kazimierz Kielian, Jordan Sobierajski.