Aktualności

Plener w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach

 

W dniach 4-14 maja br. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w malarskim plenerze w Lusławicach. Odbywał się on w ramach projektu „Współbrzmienie Sztuk”. Poplenerową wystawę prac można oglądać w holu naszej szkoły do końca maja.

Pomysłodawcą projektu "Współbrzmienie Sztuk" jest Adrianna Poniecka – Piekutowska – Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki oraz Adam Balas – Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki. Od kilku lat, w ramach w/w projektu, odbywają się w Lusławicach malarskie plenery dla uczniów szkół plastycznych. W tym roku, także nasza młodzież została na nie zaproszona.

Lusławice to  wieś położona wśród malowniczego krajobrazu w województwie małopolskim. Miejscowość tę wybrał w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na swój dom i miejsce pracy twórczej Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. W 2005 r. powstało tu, z jego inicjatywy, Europejskie Centrum Muzyki, które posiada status narodowej instytucji kultury. Ideą ECM jest edukacja artystyczna. W 2012 r. wybudowano tam potężny obiekt edukacyjno – koncertowy, wyposażony w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną. Otacza go pięć hektarów działki z przeznaczeniem na olbrzymi park.

W takim właśnie malowniczym, przesiąkniętym muzyką i spokojem otoczeniu, odbywał się plener plastyczny. Uczestniczyło w nim 15 uczniów i 2 nauczycieli z naszej Szkoły. Ten 10 – dniowy pobyt wsparło finansowo Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Owocem pleneru jest kilkadziesiąt prac malarskich.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w przyszłym roku również pojadą do tego niezwykłego miejsca.