Aktualności

Spotkanie z autorkami - „Przerwanego dzieciństwa”

Bożenna Urbanowicz – Gilbride i Inge Auerbacher – mieszkające w USA - katoliczka z Polski i żydówka z Niemiec, podzieliły się swoimi traumatycznymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej z naszą młodzieżą. Spotkanie odbyło się 15 września 2011 r.

Obydwie panie urodziły się w tym samym czasie, ale w dwóch różnych rodzinach, kulturach, krajach. Bożenna Urbanowicz – Gilbride to Polka wyznania katolickiego, natomiast Inge Auerbacher to urodzona w Niemczech Żydówka. Bożenna i Inge  przełamują stereotypy. Mówią o tym, że w czasie wojny ginęli zarówno Żydzi jak i Polacy. Widmo głodu, oddzielenia od rodzin, nieopisanego cierpienia, spowodowanego terrorem niemieckiego okupanta, dotykało w równej mierze oba te światy. Panie poznały się 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie aktualnie mieszkają i połączyła ich głęboka przyjaźń. Bożenna zabiera Inge na ważne uroczystości katolickie a Inge na żydowskie. Obie dzielą się okrutnymi wspomnieniami o II wojnie światowej z innymi.

Podczas spotkania z autorkami książki „Przerwane dzieciństwo” w historyczne tło  tamtych wydarzeń wprowadziła dr Ewa Kurek, historyk, tłumaczka książki.