Aktualności

Pożegnanie maturzystów 2017

27 kwietnia 2017 r. społeczność szkolna pożegnała tegorocznych maturzystów z klas 4a i 6c. Po uroczystych życzeniach Samorządu dla wszystkich absolwentów rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród za najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu oraz uzyskane z części praktycznej i teoretycznej dyplomu. W tym roku, mimo niewielkiej liczby uczniów kończących szkołę, wyjątkowo dużo osób uzyskało takie wyróżnienia. W drodze głosowania przez Radę Pedagogiczną absolwentem roku została wybrana uczennica klasy 6c POSSP - Zuzanna Kowalczyk, która osiągnęła najwyższą średnią w szkole za postępy w nauce i zachowaniu, najwyższe możliwe noty z dyplomu oraz wykazała się aktywnością na polu artystycznym.

Po rozdaniu nagród uczniowie klas przedostatnich zaprosili kończących szkołę - zresztą jak co roku - do udziału w powtarzaniu lektur na wesoło. Tym razem punktem wyjścia do ułożenia scenariusza stały się teksty dwudziestowiecznych pisarzy: „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza oraz „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza.
I tak główny bohater - przewodniczący szkoły - znalazł się w trudnej sytuacji bez wyjścia, gdyż jako dorosły odczuwał, że wciąż jest sam niedookreślony a jego życie to „kupa, pupa, gęba, łydka”. Tę prawdę w upiorny sposób przedstawiły mu jego ciotki - dziewczyny z klasy 3b. Bohater pożałował, że nie skorzystał z szansy w przeszłości i nie poszedł do Plastyka. Tajemniczy duch postanowił go jednak zabrać- niemal jak Wergiliusz w „Boskiej komedii” lub profesor Pimko w „Ferdydurke” - w wędrówkę po świecie alternatywnym. Najpierw uczennica z 3b przypomniała mu, że „Już za rok matura”, potem klasa 3a zabrała go w oniryczny świat pracowni po godzinach, aż w końcu klasa 5c i nauczyciele - na lekcje różnych przedmiotów w Plastyku. Bohater zobaczył, że życie w tej szkole to nie tylko praca, ale przyjaźń, zabawa, dobre relacje z gronem pedagogicznym i rozwijanie różnych pasji. Na szczęście jego marzenie zostało ostatecznie spełnione, gdyż tajemniczy duch i wróżki z 3a dały mu szansę cofnięcia czasu i tak bohater stał się uczniem Plastyka. Przedstawienie zwieńczył taniec w wykonaniu klasy 5c, która poderwała z publiczności wielu absolwentów do wspólnej zabawy. Na końcu został przedstawiony dowcipny filmik-przygotowany przez klasę 4c- o zaginionych maturzystach i śledztwie w ich sprawie.
Po uroczystości w sali gimnastycznej absolwenci udali się na spotkanie z wychowawcami, a wcześniej mieli też okazję pożegnać się osobiście ze swoimi nauczycielami. Swoją wdzięczność za lata pracy i trudu oraz życzliwość i pomoc starali się wyrazić przez słodki poczęstunek przygotowany dla wszystkich pracowników szkoły.
Absolwentów klas 4a i 6c jednak wkrótce znów zobaczymy- 4 maja na maturze z języka polskiego, a potem systematycznie do końca miesiąca na innych egzaminach. Życzymy im więc połamania piór i dostania się na upragnione studia:-) Powodzenia!
Jowita Janduła-Wójcik