Aktualności

Święto Szkoły 2017

17 maja 2017 roku odbyło się Święto Szkoły w Plastyku. Tematem tegorocznej uroczystości był surrealizm, zatem uczniowie mieli okazję poznać bliżej sylwetki i twórczość artystów tego kierunku.

Pod opieką nauczycieli przedmiotów artystycznych oraz wychowawców klas uczniowie pracowali w różnych miejscach szkoły - w poszczególnych salach, a także na zewnątrz budynku. Każda klasa zajmowała się twórczością innego artysty i musiała wykonać inne zadanie przygotowane przez nauczycieli. W ten sposób uczniowie stworzyli m.in. kompozycję na płocie, instalację przy szkolnym boisku, kolekcję mody damskiej i męskiej, zestaw własnoręcznie malowanych kubków i malowidła na ciele oraz ogromne rzeźby - a wszystko oczywiście w duchu surrealistycznym. Ponadto przemienili przestrzeń szkolną w konwencji snu, ożywili słynny obraz „Płonąca żyrafa” i stworzyli malowidła będące kompilacją obrazów różnych osób.

Przeprowadzone warsztaty miały charakter edukacyjny, ale również zawierały elementy rywalizacji, ponieważ dwugodzinna praca i końcowy efekt zostały ostatecznie ocenione przez niezależną komisję. Wszystkie drużyny nie tylko zaprezentowały wysoki poziom artystyczny swoich surrealistycznych wytworów, ale również udowodniły, że potrafią współpracować i jednocześnie bawić się swoją pracą. Po zakończeniu działań uczniowie publicznie prezentowali efekty- opowiadając o nich lub nawet, jeśli to było możliwe, demonstrując je. W konkurencji na najbardziej zaangażowaną klasę zwyciężyła klasa 3a, która stworzyła ciekawą kolekcję mody inspirowanej twórczością Victora Braunera.

Po prezentacji efektów działań warsztatowych odbyły się jeszcze dodatkowe konkursy. Uczniowie już w mniejszych grupach rozpoznawali dzieła artystów surrealistycznych po jednym szczególe oraz układali puzzle, czyli składali obrazy z rozsypanych elementów. Kilka tygodni wcześniej został również ogłoszony konkurs na zdjęcie klasowe w koszulkach Plastyka. W tej konkurencji liczyły się przede wszystkim: pomysłowość, jakość wykonania i włożony w przygotowanie trud. W  konkursie zdecydowanie wyróżniło się zdjęcie klasy 5c i to ono zwyciężyło, a uczniowie wkrótce w ramach nagrody wybiorą się wspólnie z wychowawczynią do kina na wybrany film.

Podczas obchodów Święta Szkoły zostały również wręczone nagrody dla osób, które wzięły udział w konkursach: „Piękny Bangladesz” i „Bangladesz: od języka do wyzwolenia”. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie odebrali nagrody z rąk Pani Agaty Binkowskiej – członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Już na zakończenie dla najmłodszych uczniów, czyli z klas 1a, 1c i 1d, został przygotowany konkurs na znajomość środowiska szkoły. Pytania nie okazały się dla uczestników łatwe, co oznacza, że wiele będą musieli się jeszcze dowiedzieć o szkole, a takie momenty, jak Święto Plastyka na pewno im w tym zadaniu pomogą. Z pewnością wiedzą już jednak, że nasza szkoła nie tylko uczy i wychowuje, ale również bawi.  

Na zakończenie bowiem dla wszystkich uczniów i pracowników został przygotowany grill oraz koncert zespołu Plastic Band, w skład którego weszli: Josh, Paul i Krist oraz Kuba. Jak się okazało występ muzyczny był więc wynikiem wspólnej gry uczniów, nauczycieli, a nawet Dyrekcji. Poza tym dla wszystkich zaśpiewały - przy akompaniamencie wychowawcy internatu - uczennice z klasy 3b i 4c, a na zakończenie uroczystości spontanicznie pojawił się na scenie jeden z nauczycieli i porwał młodzież do zabawy.

Wspólne działania oraz efekty uczniów i mistrzów; wspólne prowadzenie imprezy przez Dyrekcję i Samorząd Szkolny; integracja klas ze sobą i wychowawcami oraz innymi nauczycielami; radosna i przyjazna atmosfera; wspólna praca i zabawa; nawet jedzenie zdrowe i tradycyjne - oto jak wygląda Święto Szkoły w Plastyku.

Jowita Janduła-Wójcik

więcej zdjęć na naszym facebooku