Aktualności

Wrócili z Hiszpanii

Kolejna, piętnastoosobowa grupa uczniów wróciła pełna nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń z dwutygodniowych warsztatów, realizowanych w hiszpańskich szkołach artystycznych w Granadzie – Escuela de Arte de Granada i Centro Albayzín w dniach 9 – 23 marca 2014 r.

Młodzież poznawała typowe dla sztuki i rzemiosła hiszpańskiego techniki: stolarkę w stylu mudéjar, technikę ornamentu islamskiego, technikę emalii stosowaną zarówno w zdobieniu biżuterii, jak i drobnych form dekoracyjnych, technikę estofado wykorzystywaną w polichromii kładzionej na złocenie oraz techniki konserwacji złoceń i uzupełniania ubytków w zabytkowej ramie.

 W czasie wolnym od zajęć uczniowie pod opieką nauczycieli poznawali obiekty sztuki w  Granadzie i Kordobie. W Granadzie zwiedzili Alhambrę wraz z ogrodami Generalife, katedrę z Kaplicą Królewską ze zbiorami malarstwa flamandzkiego, klasztor Kartuzów ze słynną zakrystią reprezentującą hiszpański „churrigueryzm”, klasztor św. Hieronima, zabytkową arabską dzielnicę Albayzín, wzgórze Sacromonte oraz Park Nauki  z bogato wyposażonymi działami, między innymi działem historii Andaluzji. Poza Granadą poznali zabytki Kordoby  (meczet, Alcazar, rzymski most na rzece Guadalquivir), Rondy z pobliską jaskinią Pileta z malarstwem prehistorycznym.

W trakcie pobytu w Granadzie zorganizowano również wycieczkę  do nadmorskiej miejscowości Nerja, w której młodzież miała możliwość zwiedzenia kolejnej jaskini z malarstwem prehistorycznym.

 To ostatni wyjazd uczniów realizowany w ramach projektu „Sztuki plastyczne drogą do utrwalania dziedzictwa kulturowego narodów”, ale podczas pobytu w Granadzie dyrektor szkoły – Maria Kowalczyk podpisała umowę o współpracy z hiszpańską szkołą  Escuela de Arte de Granada i fundacją Fundación El Legado Andalusí, w ramach której możliwa jest realizacja kolejnych projektów i wymiana uczniów.