Rysunek i malarstwo

Na początku był rysunek... i malarstwo, a następnie powstała pracownia nauczająca tych dziedzin sztuki. Ów specyficzny przedmiot - rysunek i malarstwo, operujący kolorem i jego brakiem, kreską i plamą ma za zadanie uświadomić jak pokazać naturę i kiedy popuścić wodze fantazji.

Odtwarzanie i przetwarzanie świata, poszukiwanie formy, właściwego kształtu, szukanie odcieni szarości czy ostatecznego akordu kolorystycznego to codzienne zmagania uczniów na zajęciach z rysunku i malarstwa. Ćwicząc sprawność ręki i oka przygotowują się do wielorakich działań plastycznych. Dlatego właśnie rysunek i malarstwo uznawany jest za wiodący przedmiot plastyczny. Jego nauka trwa przez wszystkie lata edukacji w wymiarze od 3 do 6 godzin tygodniowo.

Edukacja zaczyna się od martwej natury, w której głównymi bohaterami są przedmioty codziennego użytku. Potem przychodzi czas na wnikliwą obserwację natury (studia plenerowe, studia postaci) i prace z wyobraźni aż po świadome deformacje rzeczywistości.

Równolegle przekazywana jest wiedza technologiczna, która ułatwia posługiwanie się technikami rysunkowymi i malarskimi. Uczniowie poznają specyfikę i możliwości poszczególnych technik. Malują farbami wodnymi (tempera, akwarela), olejnymi i akrylowymi. Wykonują prace rysunkowe ołówkiem, węglem, tuszem. Posługują się też pastelami. Eksperymentują stosując techniki niekonwencjonalne.

Nauka świadomego posługiwania się środkami wyrazu artystycznego, ćwiczenie wrażliwości, sposobu dostrzegania piękna, daje solidną podstawę do własnej interpretacji świata i wyrażania własnych emocji artystycznych.