Leonardo da Vinci - Mobility

W ramach programu Leonardo da Vinci – Mobility Szkoła gościła młodzież z:

czeskiej szkoły - Soukroma Stredni Umelecka Skola AVE ART z Ostrawy.

W trakcie warsztatów trwających od 8 do 28 października 2006 r. młodzież z czeskiej szkoły poznała:

w pracowni tkackiej - proces powstawania gobelinu i tkaniny nicielnicowej. Każdy uczestnik wykonał niewielkich rozmiarów gobelin oraz serwetę lub chodnik na krośnie,
w pracowni technik malarskich i pozłotniczych – różnorodne techniki zdobnicze, technikę złocenia, technikę akwareli oraz malarstwa olejnego na desce. Uczniowie wykonali ramy do luster według własnego projektu, akwarele na pergaminie lub kartonie ze złoceniami inspirowane miniaturami średniowiecznymi oraz obrazy olejne ze złoceniami z motywami aniołów według mistrzów malarstwa tablicowego.

Pobyt uczniów z AVE ART urozmaiciły wycieczki do Sandomierza i Krakowa.

hiszpańskiej szkoły - ESCUELA TALLER „La Merced”z Cordoby.

Podczas warsztatów od 18 października do 7 listopada 2007 r. Hiszpanie poznawali pracownię snycerską i pracownię technik malarskich i pozłotniczych. W pracowni snycerskiej wykonali precyzyjne elementy zdobnicze w drewnie lipowym, które następnie pozłocili w pracowni technik malarskich i pozłotniczych. Tam też wykonali ścienną malarską imitację marmuru i ramy do luster z wykorzystaniem różnorodnych technik zdobniczych.

Pobyt uczniów i nauczycieli z Cordoby przyczynił się do cennej wymiany doświadczeń, szczególnie z zakresu z zakresu technik pozłotniczych.
W trakcie swojego pobytu Hiszpanie byli w jaskini Raj, zwiedzili klasztor na Świętym Krzyżu, zabytki Krakowa i Sandomierza. Byli także w kopalni soli w Wieliczce i w obozie-muzeum Auschwitz-Birkenau.