wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Konkurs plastyczny "Recycling na miarę – Moniuszko inspiruje"

 Pod takim tytułem zainaugurowaliśmy 28 lutego br., w naszej szkole trzecią edycję konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, którego jesteśmy, wraz z Fundacją Vive Serce Dzieciom,  współorganizatorem. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem w naszym regionie.

Mogło do niego przystąpić jedynie 30 szkół z województwa świętokrzyskiego i tyle też się zgłosiło (o zakwalifikowaniu decydowała kolejność zgłoszeń). Jednym z etapów tego wydarzenia była inauguracja, podczas której zrealizowano warsztaty plastyczne. Uczestniczyło w nich 120 uczniów (po 4 przedstawicieli ze wszystkich zgłoszonych szkół) Warsztaty prowadzone były przez naszych nauczycieli.

Otworzyła je Maria Kowalczyk - dyrektor  ZPSP oraz Grażyna Jarosz - prezes Fundacji Vive Serce Dzieciom. W inauguracji uczestniczyli także: Jacek Rogala - dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jacek Staromłyński - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Tomasz Irski - animator kultury w Wojewódzkim Domu Kultury. Życzenia owocnej pracy od prezes Zarządu VIVE Management Agnieszki Servaas przekazała Pani Sylwia Sołtys.

W 7 pracowniach artystycznych, podczas trzygodzinnych warsztatów, z tkanin pochodzących z recyclingu powstały fantastyczne prace plastyczne związane tematycznie z twórczością Stanisława Moniuszki: formy przestrzenne i na płaszczyźnie, pełne nut z utworów kompozytora. Pojawiła się uwertura z Bajki, nawiązanie do Halki w wielkoformatowym obrazie czy też przestrzenna forma ze Słowiankami zwieńczona ekspresyjnym wieńcem z nut to właśnie ta praca uczniów ze  szkół: Brynicy, Mirca Starego, Podzamcza i SP nr 19 z Kielc otrzymała największe uznanie, a jej uczniowie nagrody rzeczowe od Fundacji Vive Serce Dzieciom. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami.
Jednak w tym szczególnym dniu wszyscy byli zwycięzcami mogąc przyjemnie spędzić czas w twórczej, artystycznej atmosferze.

Jak co roku z niecierpliwością czekamy na efekty konkursu i podsumowanie, które odbędzie w maju w Wojewódzkim Domu Kultury, a prezentacja prac nastąpi 14 czerwca br. podczas koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Patronat nad konkursem objęli:
"Radio Kielce" S.A.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga
VIVE Textile Recycling Sp. z o.o.
Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach