wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Literackie Zaduszki

31 października 2018 roku w Plastyku miały miejsce Literackie Zaduszki. Uczniowie klas 3c, 3d, 3a i 2b pod opieką polonistek: Joanny Wójcik i Jowity Janduły -Wójcik przygotowali inscenizację powieści E.E.Schitta pt. „Oskar i pani Róża”.

            Okres poprzedzający Wszystkich Świętych to każdego roku szczególny czas - zadumy nad sensem ludzkiego życia i przemijaniem. W tym roku uczniowie o sprawach najważniejszych: cierpieniu, chorobie, śmierci, Bogu i życiu mówili słowami chorega na białaczkę i umierającego chłopca - Oskara oraz jego opiekunki i wolontariuszki - pani Róży. Nasi aktorzy przekonywali więc zebranych, „że życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka”. Uświadamiali też, że niestety„ zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni.” Udowadniali, że ludzie „ chcieliby widzieć szpital innym, niż naprawdę jest. Jakby człowiek przychodził do szpitala tylko po to, żeby wyzdrowieć. A przecież przychodzi się tutaj także po to, żeby umrzeć.”

            Przedstawienie miało na celu ukazać nie tyle ostatnie dni umierającego chłopca, co raczej uniwersalny problem mierzenia się człowieka z własną śmiertelnością. Oskar zadaje ponadczasowe pytania o sens ludzkiego cierpienia, miejsce Boga w naszym życiu oraz naturę śmierci. Pani Róża natomiast w przystępny, ale jednocześnie mądry sposób, próbuje dać na te pytania wyczerpujące odpowiedzi.

            Oskar to postać fikcyjna, ale w naszym świecie wiele dzieci ciężko choruje. Przedstawieniu towarzyszyła więc akcja charytatywna- zbiórka pieniędzy na leczenie poważnie chorego chłopca. Wolontariusze upiekli ciasta, z których dochód w całości został przeznaczony na ten cel.