wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Wernisaż Dyplomu 2018

Tegoroczni dyplomanci naszej szkoły wykonujący swoje prace dyplomowe inspirowali się dziedzictwem kulturowym Armenii oraz jej bogatą tradycją zdobniczą. Jest to związane z ogłoszonym w bieżącym roku szkolnym w ZPSP Rokiem Kultury Ormiańskiej.

Każdego roku  wenisaż Dyplomu jest wielkim swiętem dla uczniów i szkoły. Tak było i w tym roku. Do Galerii Sztuki Współczesnej Winda przybyli 6 kwietnia tegoroczni dyplomanci z rodzinami, dyrekcja i nauczyciele szkoły oraz zaproszeni goście a wśród nich m.in Ambasador Republiki Armenii w Polsce – Edgar Khazaryan, przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej – Wiesław Dziedziński, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego – Jan Maćkowiak, przedstawiciele świata kultury i nauki  a także przebywający u nas, w ramach wymiany uczniów, nauczyciele i uczniowie ze szkoły artystycznej Terlemezyan State College of Fine Arts w Erywaniu.
Na wystawie można było zobaczyć m.in.: chaczkar - kamienny krzyż ormiański, portrety legendarnych władców Armenii,  postaci kobiet i mężczyzn w tradycyjnych strojach, biżuterię ceramiczną, tkaniny wykorzystujące bogatą ornamentykę ormiańską oraz obrazy zainspirowane twórczością artystów ormiańskich lub pochodzenia ormiańskiego (T. Axentowicza i J. Ajwazowskiego)  a także wiele innych tematów związanych z historią i kulturą Armenii. Prace te powstały w ramach specjalizacji:  techniki rzeźbiarskie, techniki druku artystycznego, tkanina artystyczna, meblarstwo artystyczne, ceramika artystyczna i tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze.  

Patronat honorowy nad Rokiem Kultury Ormiańskiej w naszej szkole objęli: Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Patronat medialny: TVP Kultura i TVP 3 Kielce