wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Wystawa o Ludobójstwie Ormian

Niezwykła wystawa o dokonanym w latach 1915 – 1923 Ludobójstwie Ormian w 102 rocznicę tego wydarzenia została zaprezentowana w naszej szkole. Otworzył ją Jego Ekscelencja pan Edgar Ghazaryan Ambasador Republiki Armenii w RP z udziałem pana Jana Maćkowiaka wicemarszałka województwa świętokrzyskiego i przedstawicieli Fundacji Polsko – Ormiańskiej. Wystawa potrwa do 5 maja br.

W przededniu I wojny światowej rząd młodoturków w celu zachowania rozpadu Imperium Osmańskiego przyjął politykę panturkizmu oraz narodowej jednorodności. W jego planach było utworzenie obszernego imperium, które łączyłoby wszystkie narody tureckojęzyczne Kaukazu i Azji Środkowej sięgając Chin. Program przewidywał turkizację wszystkich mniejszości chrześcijańskich i narodowych. Ludność ormiańską rozpatrywano jako główną przeszkodę na drodze realizacji tego programu.
W 1908 r. przywrócona wskutek rewolucji młodotureckiej Konstytucja ustanowiła równe prawa dla wszystkich obywateli Imperium Osmańskiego. Ormianie mocno się zainspirowały taką możliwością, jednak ewentualna zmiana statusu dotychczas bezprawnych podwładnych wzmocniła wrogie nastawienie Turków wobec chrześcijan. Owa wrogość już dawno się ukształtowała, gdyż nawet w warunkach bezprawia imperium ludność ormiańska zapewniała bezprecedensowy rozwój społeczny, kulturalny oraz gospodarczy. Ludobójstwo było środkiem na powstrzymanie tego wzrostu oraz postępu narodowego, a także na zawładnięcie zgromadzonym przez dziesięciolecia pracy bogactwem ormiańskim. Chociaż Ludobójstwo Ormian zostało zaplanowane już w latach 1910 – 1911, jednak dla jego realizacji młodoturcy jako wygodny moment wykorzystali I wojnę światową.
Podczas I wojny światowej w Imperium Osmańskim mieszkało ponad dwa miliony Ormian. Około półtora miliona spośród nich zamordowano w latach 1915-1923 a reszta została przymusowo nawrócona na islam lub znalazła schronisko w różnych państwach.

Otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie pana Ambasadora Armenii ze społecznością szkoły. Mówił m.in o trudnej i bolesnej historii swojego narodu. Z krótkim programem artystycznych wystąpiła także Joasia Borkowska - uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, która ma korzenie ormiańskie. Nastepnie otwarto zainstalowaną w holu szkoły wystawę przedstawiającą publikacje z prasy francuskiej, angielskiej, amerykańskiej, włoskiej i rosyjskiej dotyczące krwawych prześladowań narodu Ormiańskiego na przełomie XIX i XX wieku.

Po otwarciu wystawy, w pracowniach artystycznych szkoły, odbyły się warsztaty z techniki batiku (malowania na tkaninie), które poprowadzli przedstawiciele Fundacji Polsko - Ormiańskiej. Uczestniczyli w nich nasi nauczyciele.