wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Biblioteka

Biblioteka posiada ponad 28 tysięcy woluminów i około 2 tysiące katalogów z indywidualnych i zbiorowych wystaw artystycznych. Głównym trzonem zbiorów są albumy i książki z zakresu historii sztuki i literatury pięknej. Niezwykle cenną kolekcję stanowi ponad 80 egzemplarzy bogato ilustrowanych starodruków wydanych w latach 1876-1945 w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim. Czytelnicy mają do dyspozycji katalogi: alfabetyczny, rzeczowy i regionalny a także kartoteki: zagadnieniową, osobową, tekstową oraz kartotekę materiałów repertuarowych. Biblioteka gromadzi również aktualne informacje dotyczące studiów na wyższych uczelniach. Czytelnia wyposażona jest w komputery z dostępem do Internetu.

 

 

Godziny otwarcia: Kontakt: Pracownicy:
pn. 10.00 - 14.50  tel. 413449065 mgr Ewa Siejak
wt. 8.00 - 13.50
śr. 10.00 - 14.50
czw. 8.00 - 13.50
pt. 8.00 - 12.00  wew. 236


Prenumeraty:
- Gazeta Wyborcza - Echo Dnia - Polityka - Cogito
- Wychowawca - Sygnał - Wychowanie na co dzień

Nowości biblioteczne:

 • - Arcydzieła malarstwa. Muzeum Narodowe w Krakowie i kolekcja książąt Czartoryskich, red. nauk. Janusz Wałek, Dorota Dec, Warszawa, Arkady, 2010
  Seria Arcydzieła Malarstwa zwraca uwagę wspaniałą szatą graficzną, bardzo dobrą jakością ilustracji, twardą oprawą i rzetelnym opisem dzieł.
  W zasobach biblioteki są także: Luwr, Musee D’Orsay, Ermitaż, Galeria Narodowa w Londynie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Berlinie, Watykan, Galeria Uffizi i Pitti.
 • Ciseri I., Romantyzm, Warszawa, Arkady, 2010
  Album zawiera 450 wspaniałych ilustracji. Daje czytelnikowi możliwość zgłębienia twórczości wielu artystów, często nieznanych szerszej publiczności.
 • - Napoli J. D., Uśmiech Lisy, Warszawa, Jaguar, 2010
  Na tle pasjonujących dziejów doby renesansu autorka snuje barwną opowieść o losach młodziutkiej szlachcianki Elisabetty - słynnej Mony Lisy z portretu Leonarda da Vinci. Napoli w miarę możliwości trzyma się faktów historycznych, dba o właściwe tło epoki.Cymelia:

 

Biblioteka posiada cymelia. Są to wydzielone, specjalnie chronione zbiory o szczególnej wartości bibliofilskiej. Prezentujemy niektóre z nich:

 • - Bilz F., Das neue naturheilveefabren, Leipzig, Verlag von F.E. Bilz, 1887 
  Niezwykła książka o anatomii człowieka w języku niemieckim. Na uwagę zasługują oryginalne i niespotykane w owym czasie ruchome tablice oraz kolorowe ilustracje.
 • Album arcydzieł sztuki, Warszawa, Nakł. Redakcyi Wędrowca, 1896 
  „Zbiór podobizn arcydzieł sztuki zawierający 80 fotograficznych reprodukcyj obrazów starych mistrzów, znajdujących się w najcelniejszych galeryach europejskich.” 
  Zawiera uwagę w języku rosyjskim: dopuszczono do cenzury, Warszawa, 21 maja 1896
 • Schlagintweit E., Indien In Wort Und Bild, Leipzig, Henrich Schmidt & Carl Gunther, t.1 - 1880, t. 2 - 1881 
  Dwa woluminy w języku niemieckim traktujące o sztuce i kulturze dawnych Indii, zachwycają urzekającymi ilustracjami oddającymi ducha minionej epoki.
 • Kaplica Sykstyńska, wstęp Frederick Hartt, Warszawa, Wydawn. Alfa, 1991, t. 1-3 
  Trzytomowe arcydzieło bibliofilskie wydane na podstawie pierwowzoru włoskiego. 
  Dużyformat 44x31 cm, oprawa twarda, egzemplarze numerowane, nasz numer: 615 
  (wydrukowano 700 egzemplarzy numerowanych). W albumie znajdują się wysokiej jakości kolorowe ilustracje wspaniałego dzieła Michała Anioła przed i po renowacji.

Rekrutacja