wielkość tekstu:
Kontrast:
Tło nagłówka - fale

Sztandar

  

Sztandar stanowi znak tożsamości wspólnoty. Jest symbolicznym znakiem ciągłości i trwania, symbolem wspólnie wyznawanych idei. Sztandar to dla szkoły honor, zaszczyt i duma. Otaczany jest powszechnym szacunkiem. Jego rangę podnosi akt uroczystego poświęcenia.

Sztandar Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach został poświęcony podczas uroczystej Mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Kielcach w dniu 16 października 2010 roku podczas obchodów Jubileuszu 65-lecia istnienia Szkoły.

Na awersie sztandaru znajduje się pełne brzmienie nazwy Szkoły oraz jej godło – paleta malarska z liśćmi laurowymi. Paleta należy do podstawowych przyborów malarskich każdego artysty. Gałązka laurowa symbolizuje oczyszczenie, zwycięstwo, sławę, wieczność, mądrość, natchnienie, wiarę we własne możliwości i dążenie do osiągania wyznaczonych celów.

Na rewersie sztandaru znajduje się godło Polski – orzeł w koronie. Pod godłem umieszczona jest dewiza szkoły wypisana złotymi literami: ARS SCIENTIA ET LABOR.

Kolorystyka sztandaru koncentruje się na dwóch barwach. Jest to złoto i purpura.

Kolor złoty to symbol między innymi niezmienności, wieczności, doskonałości i wzniosłych idei. Czerwień natomiast od najdawniejszych kultur była kolorem przywodzącym na myśl ogień, żywotne siły, moc. Czerwień purpurowa jest symbolem radości, energii życia, zapału. To symbol piękna i dobra. Jest to też kolor ofiary i poświęcenia.

Płat sztandaru, otoczony złotymi frędzlami, zatknięty jest na drzewcach. Drzewce wykonano z jasnego drewna, opatrzono pozłacanymi okuciami w postaci: złącza, trzewika i głowicy z wizerunkiem orła. Na drzewcach umieszczone są gwoździe honorowe z wygrawerowanymi sponsorami.

Sztandar ufundował NSZZ Solidarność i Bank Spółdzielczy w Kielcach.