Aktualności

Oklaski dla Anny Seniuk w Plastyku

23 marca 2018 r. gościliśmy Annę Seniuk, wybitną polską aktorkę teatralną i filmową, która przyjechała w towarzystwie córki, Magdaleny Małeckiej - Wippich.
Anna Seniuk zadebiutowała na scenie rolą Irmy  w „Wariatce z Chaillot”  w Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Ma na swoim koncie wspaniałe kreacje teatralne i filmowe. Wchodziła w skład zespołów: Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Obecnie można ją oglądać na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, a od 1998 r. jest również profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Artystka znana jest także z wielu ról filmowych m.in. w serialach: „Czterdziestolatek”, „Czarne chmury” oraz filmach: „Lalka”, „Bilet powrotny”, „Panny z Wilka”, „Konopielka”.  Jest również laureatką licznych prestiżowych nagród teatralnych i filmowych oraz odznaczeń państwowych za zasługi w dziedzinie kultury. Córka aktorki, Magdalena Małecka - Wippich, to altowiolistka, kameralistka i menadżer artystyczny, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także autorka książki „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem”, w której aktorka opowiada o swoich rolach, teatrze, pasjach, a także życiu prywatnym.
Wizytę w naszej szkole artystki rozpoczęły od zwiedzania pracowni, gdzie mogły zobaczyć prace naszych uczniów wykonywane na różnych specjalnościach. Obie przyznały, że szkoła zrobiła na nich ogromne wrażenie. Aktorka pozostawiła także odcisk dłoni, który zawiśnie na ścianie sław budynku pracowni Plastyka.
W sali gimnastycznej, która z okazji tego wyjątkowego spotkania stała się na chwilę salą teatralną, Annę Seniuk gorąco powitała cała społeczność szkolna. Wzruszenie artystki wywołała natomiast wykonana przez ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej piosenka Raya Charlesa „Georgia on My Mind”. Anna Seniuk wyjaśniła, iż to jej ulubiony utwór, gdyż przypomina czas ukończenia szkoły teatralnej i spektakl dyplomowy.
Aktorka jako przewodnicząca jury XIII Konkursu – „Wybitni twórcy polskiej sceny teatralnej i filmowej” obserwowała zmagania drużyn z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego oraz Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu biografii oraz twórczości Anny Seniuk. Mogli także zaprezentować swoje umiejętności – mała orkiestra złożona z uczniów Muzyka wykonywała fragmenty utworów
z filmów, natomiast grupa z Plastyka bardzo profesjonalnie odegrała filmowe sceny, co spotkało się z uznaniem aktorki.
Ostatnim punktem programu był spektakl pt. „Oklaski, ach oklaski” według poematu Stanisława Balińskiego. Annie Seniuk towarzyszyła córka, która wykonała na altówce suity solowe Jana Sebastiana Bacha. Zasłuchana publiczność miała okazję do refleksji o artyście i sztuce, zamyślenia nad jej pięknem, ale też uświadomienia sobie, że „za artyzm się płaci całą masą trudów”.

Joanna Wójcik