Plenery

 

Celiny 2016

        Tegoroczny obowiązkowy plener malarski Celiny 2016 odbył się w dniach od 4 do 10 maja 2016 w zaprzyjaźnionym ze Szkołą gospodarstwie agroturystycznym Gratka, a pobyt naszej młodzieży wsparło finansowo działające przy Szkole Stowarzyszenie Pro Arte.

 

Plener w Lusławicach 4-14 maja 2016

        Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach powstało z myślą wykreowania przestrzeni dla rozwoju talentów młodych muzyków, do stworzenia jak najlepszych warunków sprzyjających dążeniu do pełnej dojrzałości twórczej. Stało się miejscem spotkań twórców, realizacji warsztatów artystycznych, koncertów, seminariów i wykładów organizowanych w trosce o wszechstronne kształtowanie osobowości artystycznej młodych adeptów muzyki.
Dzięki inicjatywie Pani Adrianny Ponieckiej - Piekutowskiej – prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki, Adama Balasa – dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w ramach pięknej idei „Współbrzmienia sztuk” do Lusławic od 2015 r. zapraszana jest także utalentowana młodzież ze szkół plastycznych.
Lusławice, zarówno w obszarze Centrum z dominującą w łagodnym krajobrazie nowoczesną rytmiczną architekturą, jak i zupełnie odmiennym w charakterze dworem Państwa Pendereckich, otoczonym pieczołowicie kształtowanym drzewostanem i barwnymi kwiatami są wymarzonym miejscem na plener malarski.
        Uczniowie naszej Szkoły przebywali na plenerze w Lusławicach od 4 do 14 maja 2016 roku. Wśród śpiewu ptaków, dźwięków muzyki, kojącego spokoju krajobrazu, z dala od zgiełku cywilizacji i z oddechem historii na plecach*  każdy z uczestników pleneru szukał własnego kadru tej niezwykłej rzeczywistości. Takiego jej fragmentu, któremu mogłaby sprostać wrażliwość estetyczna, umiejętność operowania barwą, światłem i nastrojem. Po pierwszych momentach onieśmielenia i niepewności pojawiły się pierwsze szkice z zamysłem kompozycyjnym i zaczęło się zmaganie z motywem, własnymi słabościami, ograniczeniami czy z pokusą zbyt szybkiego i łatwego skończenia pracy bez pogłębionego przeżycia natury i próby jej przetransponowania na warunki podobrazia. Pod czujnym okiem nauczycielek – Bernardy Galus-Strąk i Joanny Burlikowskiej uruchomił się najistotniejszy w kształceniu artystycznym proces mozolnego budowania świadomości artystycznej, dobierania właściwych środków wyrazu dla oddania wrażenia, które dał impuls z natury. Kilkunastodniowy, wyjazdowy plener, w odseparowaniu od codziennych obowiązków szkolnych i stanu ciągłego rozproszenia ma nieocenioną wartość w kształtowaniu osobowości artystycznej uczniów, tym większą im bardziej  wysublimowana jest uroda i specyfika miejsca pleneru. Lusławice to miejsce dla współbrzmienia sztuk wyjątkowe i jedyne.

         Podczas pleneru powstało ponad czterdzieści prac malarskich wykonanych w technice akrylu i akwareli. Są one zapisem poszukiwań artystycznych uczniów, świadectwem procesu budowania ich malarskiej świadomości.

POPLENEROWY KATALOG LUSŁAWICE 2016 tutaj

 

Dwudniowy plener w Chmielniku 17-18 września 2015


           W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 „Utracone Dziedzictwo” w Chmielniku, organizowanych przez Ośrodek Edukacyjno - Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, nasza młodzież z klas: IVa, IVb, Vc, IVc  uczestniczyła w plenerze rynkowo - malarskim. Szczególną opieką otoczyła naszych uczniów kierownik OEM  pani Agnieszka Dziarmaga, zaś opiekę artystyczna sprawowali nasi nauczyciele: Burlikowska, J. Sobierajski, I. Stachura, S. Kowalczyk, K. Kielian.
           Efektem pleneru w Chmielniku była wystawa. Uczniowie zaprezentowali na niej prace wykonane w technikach malarskich: akryl i akwarela, rysunkowych: ołówek, węgiel oraz graficznych: linoryt i sucha igła. Wystawa nosiła tytuł „Miasteczko Chmielnik” i mała miejsce w dawnej synagodze w Chmielniku (grudzień 2015 - styczeń 2016).

 

Jednodniowy plener w Pierzchnicy 2014

12 czerwca 2014 r. odbył się plener klas Ia i IIa PLP w Pierzchnicy. Uczniowie i nauczyciele skorzystali z gościnności właścicieli Domu Opieki Rodzinnej Hotelik. Pejzaż nie był głównym motywem do rysowania i fotografowania ale portret. Pozowali pensjonariusze DOR.

 

Celiny maj 2012, 2013, 2014, 2015

           Tygodniowe obowiązkowe plenery malarskie dla wszystkich uczniów klas przedostatnich PLP i POSSP, organizowane są na początku maja w każdym roku szkolnym. Opiekę artystyczną sprawują nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych, opiekę dydaktyczną wychowawcy poszczególnych klas. Uczniowie realizują podstawę programową z przedmiotu rysunek i malarstwo.   
           W organizacji plenerów wspiera szkołę Dyrekcja Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i Bank Spółdzielczy w Kiecach. Plenery odbywają się na terenie województwa świętokrzyskiego w zaprzyjaźnionym Gospodarstwie Agroturystycznym Gratka w Celinach oraz Pyzówce i Korzennie

Starachowice 2012

Obowiązkowy plener malarski dla klas y przedmaturalnej odbył się na terenie w Starachowicach na terenie Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura zwanego Wielkim Piecem. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele przedmiotów artystycznych oraz wychowawca Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. W organizacji pleneru Szkoła otrzymała wsparcie od Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Kiecach.

 

Marcule 2011

Maj - Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marucule, w pięknym otoczeniu arboretum, odbył się plener rzeźbiarski dla uczniów naszej Szkoły. Uczniowie pod opieka artystyczną nauczyciela rzeźby realizowali prace rzeźbiarskie w drewnie w temacie „Życie lasu w rzeźbie ukryte, czyli drewno nieociosane - czym jutro się staniesz”.

Sierpień – plener malarski, był nagrodą dla uczniów wyróżnionych w konkursie szkolnym Praca Miesiąca. Organizowany w  nadleśnictwie Marcule. Opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel przedmiotu rzeźba Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.

 

Bartošovice – Czechy - lipiec 2006, 2007, 2009, 2010

Tygodniowe plenery organizowane w ramach projektu Młodzież we współpracy ze Szkołą AVE ART w Ostrawie. Uczestnikami są kilkuosobowe grupy uczniów szkół plastycznych z Kielc, Ostrawy i Bratysławy. Dla uczniów naszej szkoły udział w plenerze jest nagrodą za osiągnięcia artystyczne.

 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - maj 2009, 2010

Dwutygodniowe plenery zrealizowane jako zadanie publiczne przy wsparciu finansowym Województwa świętokrzyskiego wspólnie z działającym przy szkole Stowarzyszeniem Pro Arte. Partnerami plenerów w Ujeździe byli: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór i Zarząd Banku Spółdzielczego w Kielcach. Każdorazowo plener skierowany był do najzdolniejszych uczniów. Opiekę artystyczną sprawowali nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych. Uczniowie realizowali prace plastyczne w różnych technikach plastycznych. Część wykonanych prac została przekazana naszym partnerom i służy jako promocja województwa świętokrzyskiego.

 

Młodość, Talent, Tradycja w Parku Etnograficznym w Tokarni - 2007, 2008, 2009, 2010

Jednodniowy obowiązkowy plener malarski dla uczniów klas maturalnych organizowany każdego roku we wrześniu we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej. Towarzyszy obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, podczas których prezentowana jest również wystawa prac naszych uczniów, a także przygotowane przez uczniów różnorodne pokazy warsztatowe w zakresie ceramiki, tkactwa i snycerstwa.

 

Malujemy Pałacyk - 2007, 2008, 2009

Organizowany corocznie we wrześniu we współpracy z Domem Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego. Skierowany do kieleckiej młodzieży szkolnej, zdominowany przez uczniów naszej szkoły. Ma charakter konkursowy. W ostatniej edycji zwycięzcami byli:

 

Muczne w Bieszczadach - 2008, 2009, 2010

Obowiązkowe plenery rysunkowo-malarskie organizowane zwykle dla przedostatnich klas POSSP i PLP.

 

Dolina Będkowska - 2008, 2009, 2010

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej to miejsce gdzie organizujemy obowiązkowe plenery dla naszych uczniów.

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Tygodniowe obowiązkowe plenery malarskie dla wszystkich uczniów klas przedostatnich PLP i POSSP, organizowane są na początku maja w każdym roku szkolnym. Opiekę artystyczną sprawują nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych, opiekę dydaktyczną wychowawcy poszczególnych klas. Uczniowie realizują podstawę programową z przedmiotu rysunek i malarstwo.   

W organizacji plenerów wspiera szkołę Dyrekcja Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i Bank Spółdzielczy w Kiecach. Plenery odbywają się na terenie województwa świętokrzyskiego w zaprzyjaźnionym Gospodarstwie Agroturystycznym Gratka w Celinach oraz Pyzówce i Korzennie